Na jakiej zasadzie działają produkty przeciwżylakowe? 0
Na jakiej zasadzie działają produkty przeciwżylakowe?

Rajstopy, pończochy i podkolanówki kompresyjne już od wielu lat stanowią podstawową metodę leczenia niewydolności żylnej oraz obrzęków różnego pochodzenia. Pomimo, że jest to metoda znana i stosowana przez większość osób dotkniętych problemami żylnymi, nie wszyscy zdają sobie sprawę z zasad działania zmiennego ucisku na nogi. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, na jakiej zasadzie działają produkty przeciwżylakowe, które tak chętnie kupujesz.

Czym jest niewydolność żylna kończyn dolnych?

Niewydolność żylna kończyn dolnych, to proces chorobowy, który ściśle łączy się z trudnością w odpływie krwi żylnej z nóg. Krew zalega w kończynach z powodu nieprawidłowego działania zastawek żylnych. Tworzy się tzw. refluks żylny i żylaki, w następstwie których mogą powstawać owrzodzenia kończyn. Niekiedy do niewydolności żylnej prowadzi zwężenie światła żyły spowodowane zakrzepicą.

 

Prawidłowo funkcjonujące zastawki żylne

 

Nieprawidłowo funkcjonujące zastawki żylne

 

Czy kompresjoterapia wspiera leczenie niewydolności żylnej?

Termin „kompresjoterapia” spotykany jest nie tylko w kontekście leczenia niewydolności żylnej kończyn dolnych, ale także w innych sytuacjach, np. leczeniu obrzęków pourazowych, obrzęków limfatycznych czy zakrzepicy żylnej. Żylaki kończyn dolnych mogą być leczone wielotorowo – zarówno chirurgicznie, farmakologicznie, jak i przy użyciu stopniowanego ucisku. Za dobór odpowiedniego leczenia odpowiada lekarz i to on decyduje, którą metodę należy zastosować u pacjenta. Leczenie przy użyciu produktów uciskowych jest metodą nieinwazyjną i bardzo często stosowaną. Może być wsparciem dla innych metod, np. chirurgicznych, na każdym etapie leczenia. Odpowiedni dobór klasy kompresji (mocy ucisku) i rozmiaru produktu kompresyjnego determinuje skuteczność leczenia.

Na jakiej zasadzie działają produkty uciskowe?

Działanie produktów kompresyjnych polega na zastosowaniu stopniowanego kontrolowanego ucisku, wyrażonego w milimetrach słupa rtęci (mmHg), który swoją największą wartość osiąga w okolicach kostki i zmniejsza się w kierunku pachwiny. Źródłem takiego ucisku są - w najwygodniejszej formie - pończochy, rajstopy lub podkolanówki kompresyjne, które dzięki odpowiedniej konstrukcji i skrupulatnemu dobraniu rozmiaru, wywierają odpowiedni ucisk na tkanki. Prawidłowo dopasowane pończochy, rajstopy lub podkolanówki (ewentualnie bandaże kompresyjne) usprawniają działanie zastawek żylnych, wspierają odpływ żylny i chłonny w kończynach, co niweluje dolegliwości związane z obecnymi żylakami oraz obrzękiem. Zmniejsza się również ryzyko powstawania zakrzepic żylnych.

 

Zasada działania produktów kompresyjnych jest bardzo prosta – dzięki określonej wielkości ucisku i prawidłowemu rozłożeniu go na kończynie, następuje poprawa przepływu krwi. Należy pamiętać o dwóch ważnych kwestiach, które determinują skuteczność działania kompresji, są to: odpowiedni dobór wartości ucisku oraz rozmiaru produktu.

Komentarze do wpisu - zaloguj się, aby skomentować post (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl