Jak dobrać właściwy rozmiar produktu uciskowego? 0
Różnokolorowe miary krawieckie.

Jak dobrać właściwy rozmiar produktu uciskowego?

No dobrze, dostałeś zalecenie od lekarza, by zacząć nosić rajstopy, pończochy lub podkolanówki uciskowe. Wchodzisz na stronę internetową, wybierasz produkt, który chcesz kupić i nagle… zauważasz, że tabela rozmiarowa tego produktu to jakiś skomplikowany zapis, którego nie jesteś w stanie zrozumieć. Nie martw się, to tylko tak przerażająco wygląda. Po przeczytaniu tego artykułu dobierzesz rozmiar produktu kompresyjnego bez żadnego problemu.

Jak prawidłowo (i przede wszystkim szybko) dobrać odpowiedni rozmiar rajstop, pończoch lub podkolanówek uciskowych?

Wiesz już na pewno, że pończosznicze produkty kompresyjne zapewniają właściwe krążenie krwi w kończynach dzięki stopniowanemu uciskowi. Jest on optymalnie rozłożony na nodze (tzn. najsilniejszy w okolicy kostki i stopniowo słabnący w kierunku uda). Bardzo ważne jest więc, by produkt idealnie na Ciebie pasował. To zapewni odpowiedni ucisk w odpowiednim miejscu. Aby dokonać wyboru dobrego rozmiaru, musisz po prostu zmierzyć swoje nogi. Pomoże Ci w tym poniższy opis.

Co zrobić przed mierzeniem nóg?

 1. Pierwszą i najważniejszą zasadą jest, by nogi mierzyć rano, od razu po wstaniu z łóżka – wtedy przeważnie nie są jeszcze opuchnięte i możemy ustalić nasze właściwe wymiary.
 2. Chyba nie trzeba tego pisać, ale na wszelki wypadek informujemy, że nogi mierzymy na stojąco – stajemy w lekkim rozkroku przypominającym odwróconą literę V.
 3. Do mierzenia najlepiej użyć miary krawieckiej, która jest miękka i dokładnie zaznaczy odpowiednie obwody.
 4. Pamiętaj, aby zmierzyć obie nogi. Może zdarzyć się tak (szczególnie przy zaawansowanych żylakach i opuchliźnie), że nogi będą miały różne wymiary, a wtedy najlepiej wyprodukować wyrób szyty na miarę.
 5. Uszykuj sobie kartkę i długopis, gdzie zapiszesz wszystkie wymiary, aby później łatwo porównać je z tabelą.

Przystępujemy do mierzenia nóg.

Spójrz na poniższy obrazek. Jest to noga z zaznaczonymi punktami. W tych miejscach musisz dokonać pomiaru (przypominamy, że zarówno prawej jaki i lewej nogi), by następnie porównać go z tabelą rozmiarów. Są producenci, którzy wymagają tylko trzech wymiarów (np. Medi), ale są i tacy, u których tabela rozmiarowa składa się z większej ilości pomiarów (np. Pani Teresa). By wyczerpać wszystkie możliwości, należy zmierzyć się w tych miejscach:

  

 

 1. Pomiar B – obwód kostki w najwęższym miejscu. Jeśli Twoja opuchlizna jest stała i nie potrafisz wyczuć kostki, zmierz obwód na umownej wysokości – około 8-9 cm od podłoża.
 2. Pomiar C – obwód w najszerszym miejscu łydki.
 3. Pomiar D – obwód mierzony na szerokość dwóch palców poniżej kolana – to jest jakieś 4-5 cm poniżej kolana.
 4. F – obwód mierzony w połowie długości uda.
 5. G – obwód mierzony 5 cm poniżej krocza. Łatwiej wyznaczyć właściwe miejsce od tyłu, bo znajduje się on bezpośrednio pod pośladkami.

Wybierz rozmiar z tabeli.

Najtrudniejsze masz już za sobą – zmierzyłeś obwody obu nóg. Możesz więc przystąpić do porównania ich z tabelą produktu, który wybrałeś. Poniżej przedstawiamy przykładową tabelę. Tabele rozmiarowe w kompresji czyta się przeważnie od dołu, bo tam zawsze znajduje się obwód kostki. Później sprawdzasz kolejne wymiary i tak, po kolei, dojdziesz do tego, który rozmiar do Ciebie pasuje.

Załóżmy, że Twoje wymiary to:

B = 24 cm

C = 37 cm

D = 36 cm

F = 55 cm

G = 59 cm

Gratulacje! Jesteś typową L 😊

Zmierz długość nóg.

Widzisz, wybór rozmiaru nie był taki trudny. Pozostaje jeszcze ostatnia rzecz, o której trzeba pamiętać. Musisz zmierzyć długość swoich nóg. W zależności od tego, czy kupujesz podkolanówki, pończochy czy rajstopy, musisz sprawdzić, jak długie są Twoje nogi. Jest to bardzo ważne, ponieważ pozwala odpowiednio rozłożyć strefy ucisku na nodze. Stań tak, jak do mierzenia obwodów i przyłóż miarę od wewnętrznej strony nogi.

 1. Długość rajstop i pończoch to pomiar A-G (od podłoża do punktu 5 cm poniżej krocza)
 2. Długość podkolanówek to pomiar A-D (od podłoża do szerokości dwóch palców pod kolanem)

Załóżmy, że kupujesz pończochy i Twój pomiar A-G to 65 cm. Powinieneś więc wybrać długość krótką.

Nie taki diabeł straszny - dobór rozmiaru pończoch uciskowych to łatwizna.

Widzisz, nie było tak trudno. Pamiętaj, że jeśli nadal będziesz mieć problem z doborem rozmiaru lub gdybyś chciał zamówić produkt na miarę, najlepiej zrobisz, zwracając się bezpośrednio do nas – we wszystkim postaramy się pomóc. 

Komentarze do wpisu - zaloguj się, aby skomentować post (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl