Czym jest badanie USG Doppler? 0
Czym jest badanie USG Doppler?

Czym jest badanie USG Doppler?

Choroby żył kończyn dolnych zdarzają się w społeczeństwie bardzo często. Wiemy to nie tylko dzięki medycznym statystykom, ale także dlatego, że każdego miesiąca sprzedajemy tysiące par rajstop, podkolanówek i pończoch uciskowych. Kupują je i kobiety i mężczyźni, i osoby pracujące przy biurku i na stojąco, i kierowcy i sprzedawcy. Moglibyśmy tak wymieniać godzinami. To schorzenie może zaatakować każdego. Współczesny tryb życia, brak ruchu, postępujący problem z nadwagą i otyłością w społeczeństwie, a także czynniki genetyczne, sprawiły że niewydolność żył kończyn dolnych powoli weszła do kanonu chorób cywilizacyjnych.

Do jakiego lekarza udać się z żylakami?

Jeśli zauważasz u siebie pierwsze problemy żylne, takie jak np. nocne skurcze łydek, bóle i opuchnięcia nóg w porze wieczornej, pajączki wokół kostek lub pod kolanami, to najwyższa pora by udać się do lekarza. Wizyta u specjalisty (angiolog, flebolog, chirurg naczyniowy) czy lekarza rodzinnego, to jedyny sposób, by potwierdzić lub wykluczyć zasadność obaw. Lekarz przeprowadzi wywiad, badanie fizykalne i, w większości przypadków, skieruje na wykonanie badania USG Doppler.

Na czym polega badanie USG Doppler żył kończyn dolnych?

USG Doppler żył kończyn dolnych to podstawowe badanie służące do diagnostyki chorób układu krążenia, w tym dysfunkcji zastawek żylnych, niewydolności żylnej czy żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Jego mechanizm polega na wysyłaniu fali ultradźwiękowej przez głowicę. Fala ta odbija się od poruszających się krwinek i wraca do głowicy. Następnie, podstawie informacji o zmianie fal ultradźwiękowych, aparat USG pokazuje przepływ w naczyniach w formie graficznej i dźwiękowej.

Jak przygotować się do badania?

Szczęśliwie, badanie dopplerowskie jest bezinwazyjne, bezbolesne i nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać. Nie istnieją też praktycznie żadne przeciwwskazania do wykonywania badania (poza otwartymi ranami, uszkodzeniami kości i oparzeniami na badanym obszarze). USG dopplerowskie jest bezpieczne i może być powtarzane. Wykonuje się je u osób w każdym wieku, również u kobiet w ciąży

Jak przebiega ultrasonografia dopplerowska?

Lekarz przykłada głowicę aparatu USG najpierw do jednej nogi, następnie do drugiej. Na monitorze wyświetla się obraz, który pokazuje przepływ krwi w naczyniach. Większość aparatów USG umożliwia także uzyskanie efektu dźwiękowego badanego przepływu. Lekarz ma więc pełną informację na temat badanego obszaru. Badanie przepływu w żyłach odbywa się na stojąco, a lekarz używa specjalnego żelu do USG. Jedynym nieprzyjemnym uczuciem może być więc chłód żelu na nogach. Całość badania trwa około 30-40 minut.

Wyniki.

Już w trakcie wykonywania badania lekarz jest w stanie ocenić stan żył powierzchniowych i głębokich oraz kierunek i prędkość przepływu krwi. Po zakończonym badaniu pacjent otrzymuje wynik w formie opisowej i odpowiednie zdjęcia obrazujące nieprawidłowości i patologie znajdujące się w żyłach. Z tym wynikiem należy wrócić do lekarza kierującego na badanie, aby zalecił i wdrożył odpowiednie leczenie lub działania profilaktyczne.

USG Doppler to proste i bezinwazyjne badanie, którego dostępność jest dziś na tyle szeroka (na NFZ oraz prywatnie), że naprawdę nie warto powstrzymywać się przed jego wykonaniem. Szczególnie dlatego, że daje możliwość wykrycia nawet niewielkich zmian, prowadzących do upośledzenia przepływu krwi. To natomiast otwiera możliwości do rozpoczęcia wczesnego leczenia i zapanowania nad chorobą.

Komentarze do wpisu - zaloguj się, aby skomentować post (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl